הקצפת חלב

הקצפת החלב באמצעות קיטור נועדה לחמם את החלב אך בעיקר לייצר ממנו קרם מוקצף בעדינות. כאשר הוא מתווסף למנת האספרסו, הוא יוצר ביחד מרקם טעים ומאזן בין המרירות והחומציות של הקפה לבין המתיקות והבסיסיות של החלב.

Screen Shot 2014-09-28 at 1.04.24 AM

מיקום הצינורית בתוך החלק העליון של החלב צילום: whole latte love

להקצפה טובה יש להצטייד במיכל עשוי מפלדת אל חלד עם ידית המיועד לכך. יש למלא את המיכל בכשליש ועד מחצית מגובהו על מנת להשאיר מקום לחלב המוקצף שיתפח לפחות פי שניים מנפחו.

יש לפתוח את ידית ברז הקיטור ולשחרר מעט מים שנשארו בצינור. רק לאחר שמוודאים שרק קיטור יוצא מהצינורית סוגרים את הברז ועוברים להקצפה. מחדירים את הצינורית לתוך החלב כך שרק ראש הצינורית נמצא בתוך החלב. פותחים את ברז הקיטור ומתחילים להקציף. ההקצפה צריכה לייצר מיקרו-בועיות בתוך החלב. אם הצינורית תהיה עמוק מידי בתוך החלב ההקצפה לא תתרחש והחלב ירתח בלי נפח. אם הצינורית תהיה גבוה מידי היא תייצר בועות גדולות ותו לא. יש להוריד את המיכל עם עליית מפלס החלב המוקצף בתוך הכד. כדאי להחזיק את מיכל החלב בידית ולהחזיק ביד השניה את תחתיתו. כאשר המיכל חם מידי להחזיקו ביד מומלץ להפסיק את תהליך ההקצפה.

Screen Shot 2014-09-28 at 1.03.58 AM

סיום ההקצפה בפרופיטק פרו 700 צילום: whole latte love

לאחר סגירת ברז הקיטור יש לנגב מייד את הצינורית במטלית ולשחרר מעט קיטור כדי לנקות אותה משאריות חלב. לאחר מכן יש לערבב בתנועות סיבוביות את החלב בתוך המיכל עד שהבועות הגדולות נעלמות והחלב משנה את מרקמו למבריק. ניתן לחבוט קלות את המיכל על גבי משטח העבודה כדי לעזור לשחרר בועות סרבניות. כאשר החלב נראה אחיד במרקמו הוא מוכן למזיגה.